O FESTIWALU

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu to polski festiwal muzyczny organizowany corocznie w Opolu, odbywający się zazwyczaj w czerwcu (tym razem z powodu pandemii został przeniesiony na wrzesień). 

Festiwal podsumowuje całoroczne wydarzenia i osiągnięcia artystyczne polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.  KFPP to także przegląd osiągnięć mijającego sezonu, prezentacja utworów premierowych (podczas koncertu Premiery), konkurs debiutów estradowych (koncert Debiuty), a także specjalne koncerty dodatkowe. To jedna z najpopularniejszych imprez estradowych w Polsce.

PIĄTEK 04.09.20

KONCERT:  57. KFPP Opole 2020 – OPOLE NA START!

KONCERT: OD OPOLA DO OPOLA

Koncert będzie podsumowaniem tego, co wydarzyło się w polskiej muzyce w minionym roku. Usłyszymy największe przeboje polskiej piosenki, które pojawiły się w stacjach radiowych i Internecie między festiwalami, czyli „Od Opola do Opola”. Wystąpią zarówno młodzi wykonawcy, jak i ci bardziej doświadczeni, którzy w okresie między festiwalowym wydali wielki przebój. Spośród tych piosenek w plebiscycie Internetowym widzowie wybiorą „Przebój roku – Od Opola do Opola”. 

KONCERT: DEBIUTY

„Nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia” - to motto koncertu 

ZAŁOŻENIA KONCERTU

Debiutanci występujący w koncercie to ci, którzy będą współtworzyć przyszłość polskiej piosenki. Na deskach Amfiteatru w Opolu staną do artystycznej walki o główne nagrody Koncertu „DEBIUTY”. Młodzi wykonawcy, nie tylko zaśpiewają na opolskiej scenie, ale w przygotowanych wcześniej materiałach filmowych, opowiedzą o swoich marzeniach i jak planują, widzą swoją wokalną przyszłość oraz co znaczy dla nich występ na festiwalu opolskim.

ARTYŚCI I PRZEBIEG KONCERTU

„Debiuty” to koncert, który od wielu lat, na stałe, wpisany jest do programu KFPP w Opolu. W koncercie 2020 roku weźmie udział dziesięcioro Wykonawców, Debiutantów, którzy jeszcze nigdy nie występowali na deskach opolskiego amfiteatru. Młodzi artyści zostaną wyłonieni do konkursu następującym kluczem: sześcioro wskaże Rada Programowa KFPP, jednego Miasto Opole, dwóch z „Szansy na sukces”, jeden laureat Festiwalu „Zaczarowana Piosenka”. 

SOBOTA 05.09.20

KONCERT: FESTIWAL, FESTIWAL!!! - Złote Opolskie Przeboje

Podczas tego koncertu przedstawimy najważniejsze muzyczne wydarzenia, które miały miejsce na deskach opolskiego festiwalu. Znajdą tu miejsce jubileusze artystów niepodważalnie kojarzonych z Festiwalem w Opolu. Koncert idealnie wprowadzi w klimat najważniejszej muzycznej imprezy w naszym kraju i przywita widzów w stolicy Polskiej Piosenki. 

Podczas tego koncertu przywołamy najważniejsze wydarzenia w historii festiwalu, takie jak między innymi koncerty: „Zielono mi”, „Nas Troje ich Troje”. Dzięki współczesnej technice pozwolimy jeszcze raz zaśpiewać swoje największe przeboje gwiazdom, które odeszły w duetach z młodymi, współczesnymi wykonawcami.

Dzięki niezmierzonym archiwom TVP będziemy wspominać największe wydarzenia i wpadki podczas opolskiego festiwalu, najbardziej zaskakujące kreacje, najdziwniejsze fryzury. Finał koncertu poświęcony będzie Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu. 

KONCERT: DEBIUTY - WYNIKI

KONCERT: PIOSENKA LITERACKA - "ODPOWIEDNIA POGODA NA SZCZĘŚCIE..." CZYLI NADZIEJE POETÓW.

To już kolejny, po „Ja to mam szczęście” i „Walizki moje pełne snów”, koncert piosenki literackiej, piosenki z tekstem, jaką proponowali nam poeci pokroju Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Mogielnickiego, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Wojciecha Młynarskiego czy Marka Grechuty. 

Tym razem jednak sięgniemy w większym stopniu po piosenki współczesnych autorów, dla których słowo ma zasadnicze znaczenie i przekazuje fundamentalne treści o otaczającej rzeczywistości i osobistych emocjach. Może nie zawsze mówimy o nich „poeci”, bo czasy się zmieniają, tylko po prostu „autorzy tekstów”, ale treści, jakie nam proponują mają swoją wagę i moc.

U nas pozostaną poetami -  poetami rocka, popu czy bluesa.

NIEDZIELA 06.09.20

KONCERT: MINI BENEFIS MAJEWSKA & KORCZ

KONCERT: PREMIERY

Legendarny i kultowy koncert Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, to jeden z najstarszych koncertów i fundament istnienia opolskiej imprezy. To właśnie dzięki temu koncertowi znamy takie kamienie milowe polskiej piosenki jak: „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, „Najpiękniejsza w klasie” Majki Jeżowskiej czy współcześnie „Boso” Zakopower, „Baśkę” Wilków oraz „Jesteś bohaterem” Michała Szpaka. W tym koncercie wręczana jest nagroda imienia Karola Musioła czyli jednego z założycieli KFPP w Opolu.

Tegoroczna edycja koncertu będzie powrotem do opolskiej tradycji PREMIER – w koncercie wystąpią popularne gwiazdy sceny, a ich premierowe piosenki powalczą o miano nowego wielkiego przeboju jaki zagości nie tylko w rozgłośniach radiowych, ale również w sercach widzów i fanów opolskiego festiwalu.

KONCERT: "CISZA JAK TA" - MUZYKA ROMUALDA LIPKI

To uroczyste i wyjątkowe widowisko jednego z największych kompozytorów współczesnej piosenki rozrywkowej. Romuald Lipko tworzył przeboje Anny Jantar, Maryli Rodowicz, Izabeli Trojanowskiej czy też Zdzisławy Sośnickiej, a ‘od zawsze’ związany był z legendarną Budką Suflera.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru przypomniane zostaną najwybitniejsze kompozycje autorstwa Romualda Lipki, część z nich w wykonaniach kultowych artystów, takich jak: Urszula, Izabela Trojanowska, Krzysztof Cugowski oraz Felicjan Andrzejczak, a część w zupełnie nowatorskich, zaskakujących interpretacjach gwiazd współczesnej piosenki, m.in.: Justyny Steczkowskiej, zespołu Feel, zespołu Red Lips, Kasi Cerekwickiej.

Repertuar koncertu zbudowany będzie z najpopularniejszych kompozycji, m.in.:

 • „Jest taki samotny dom”
 • „Bal wszystkich świętych”
 • „Cień wielkiej góry”
 • „Za ostatni grosz”
 • „V bieg”
 • „Jolka, Jolka pamiętasz”
 • „Takie tango”

 • „Cisza jak ta”
 • „Wszystko, czego dziś chcę”
 • „Tyle samo prawd, ile kłamstw”
 • „Nic nie może wiecznie trwać”
 • „Dmuchawce, latawce, wiatr” 
 • „Malinowy król”
 • „Aleja gwiazd” 

PONIEDZIAŁEK 07.09.20

KONCERT: SCENA ALTERNATYWNA TVP KULTURA - "KSIĄŻĘ NOCY" 

KONCERT: "50 LECIE SBB"

 „Scena Alternatywna TVP KULTURA” po raz czwarty będzie miała swoją odsłonę na deskach opolskiego amfiteatru podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Do udziału w tym koncercie TVP Kultura zaprasza najciekawszych wykonawców muzyki alternatywnej minionego roku.

Gościem specjalnym pierwszej części tegorocznego koncertu Sceny Alternatywnej będzie zespół „Armia” – obchodzący 35 -lecie istnienia.  W dalszej części koncertu swoje 50-lecie obchodzić będzie supergrupa SBB.